Člen skupiny
CZ | EN

Na plasty jsme jedničky

Na plasty jsme jedničky

15. 11. 2018

Disponujeme jednou z nejmodernějších linek na recyklaci PET plastů u nás. Plasty velmi pokrokovými technologiemi recyklujeme na PET flakes, křišťálově čisté vločky v co nejvyšší možné kvalitě. Z našich PET flakes se dále rodí například dresy českých olympioniků, automobilové díly  či výplně zimních bund

Vše o třídění a recyklaci PET lahví


V podstatě každá forma plastu se může zrecyklovat a sloužit dalšímu účelu. Společnost Purum se zabývá zpracováním všech druhů plastů, ale v článku se zaměříme především na PET plasty, které tvoří drtivou většinou obalových materiálů. Celý proces recyklace začíná u známých žlutých kontejnerů, které dnes již najdeme na každém rohu. Věděli jste, že průměrně to k nim máme 96 metrů?

Ze života PET lahve


Poté nastupuje společnost EKO-KOM, která provozuje celorepublikový systém třídění, recyklace a využití obalového materiálu. Na základě podkladů od EKO-KOMU pak obci za třídění odpadů náleží finanční odměna.

Ze žlutých kontejnerů se plasty dostanou na třídící linky, kde se podle druhů i podle barev dále třídí. Pro nás jsou důležité PET lahve lisovány do balíků o hmotnosti cca 200 kg. Tyto balíky se kamiony převáží do našeho zařízení Purum v Plané nad Lužnicí, kde jsme schopni zpracovat až tři kamiony PET plastů denně, což je přibližně milion lahví denně.  

Každý den zpracujeme 1 000 000 PET lahví


V našem zařízení dochází ke klíčové fázi celé recyklace. Z dovezených PET lahví vytváříme výrobní surovinu. Lahve jsou na recyklační lince rozemlety na asi centimetrové lupínky, linka oddělí víčka, etikety a vyčistí PET od nežádoucích nečistot. Výsledným produktem jsou zmiňované PET  flakes, křišťálově čisté kousky PET ve tvaru lupínků. Vyrábíme produkty PET flakes mix z barevných lahví a PET flakes čirá, které jako druhotnou surovinu vracíme zpět do cirkulární ekonomiky. Surovina je dále zpracovávána tavením na vlákna a rouna a takto upravená slouží výrobcům v automobilovém, textilním, stavebním a hygienickém průmyslu. Vedlejším, také velmi ceněným produktem, jsou drcená víčka, ze kterých se například stávají ekologické plastové kompostéry.

Díky vám pokračuje příběh plastu


Česká republika je na prvním místě v třídění a recyklaci plastových materiálů a drží si prvenství mezi nejšetrnějšími státy v Evropské unii. Právě díky vaší podpoře a poctivému třídění pokračuje život PET lahve i po jejím vypití a my jsme vaším partnerem v odpadovém hospodářství, ve kterém se odpady stávají zdrojem další výroby a směřují k trvale udržitelnému rozvoji životního prostředí.

A co je to ta cirkulární ekonomika? Sledujte náš web a brzy se dozvíte víc.